Úvod Výměník na CPU Výměník venkovní Čerpadlo Grafy teploty Odkazy Guestbook

Výměník tepla na CPU

Výměník na CPU jsem vyrobil z měděného pásku 50x5 mm. Koupit ho lze ve Feroně za cenu přibližně 300 kč/m, na chladiči je ho tedy asi za 45 kč. Měděná kolínka 10 mm průměru lze pořídit v Baumaxu asi za 20 kč/kus. Základ chladiče tedy tvoří tři čtvercové části 50x50x5. Vše je navrženo s ohledem na minimální nároky na technologii výroby.

I. Vrchní část
Vrchní čás má dva otvory o průměru 10 mm. Do těchto otvotů přijdou zaletovat kolínka pro připojení hadic.

II. Střední část
Prostřední díl má vyříznutý střed tak, že tvoří rámeček s okrajem 5 mm. Vložením mezihorní a spodní část tak vznikne uvnitř prostor.

III. Spodní část
Spodní část je svojí spodní stranou v kontaktu s CPU a je třeba dobře jí zespodu vyleštit. Z vrchní strany jsem vyvrtal 61 otvorů průměru 3 mm. Otvory jsou hluboké 3 mm (samozřejmě nesmí být skrz). Otvory mají dva významy pro efektivnost chladiče. Za prvé zvětšit plochu kterou je chladící voda v kontaktu s povrchem výměníku. Druhým důvodem je vytvořit turbulentní proudění vody uvnitř výměníku. (Při turbulentním proudu přijde do kontaktu s povrchem mnohem víc částic vody než při laminárním proudění) Pro vrtání doporučuji použít stojanovou vrtačku kde lze nastavit doraz a zajistit tak stejnou hloubku všech děr.

Letování ;-)
Pro letování jsem použil starou žehličku upnutou vzůru nohama do svěráku :-). Na ní stačilo pocínovat styčné plochy a vše sestavit jako stavebnici. Následně jsem vybrousil zbytky rozteklého cínu a vše vyleštil (vlivem tepla při letováí dochází k oxidaci povrch mědi). Výroba celého výměníku na CPU tak trvala asi 3 hodiny.

Připevnění na procesor
Výměník tepla na procesor jsem připevnil jednoduše pomocí přípravku který je ke koupi u aquacool.cz za 90 kč. Funguje to jako miniaturní stahovák který se zahákne po stranách patice procesoru a šroubem který tlačí přesně kolmo na střed procesoru přimáčkne chladič. Montáž je snadná, výměník drží spolehlivě a prakticky nehrozí zničení procesoru olámáním hran při montáži. Bylo třeba jen mírně upravit dotahovací šroub uříznutím hlavy která překážela a zabírala místo. Do šroubu jsem pak jen vypiloval drážku pro šroubovák. Použití stříbrné pasty na styčnou plochu výměníku a procesoru je samozřejmostí.obrazek1 obrazek2

Úvod Výměník na CPU Výměník venkovní Čerpadlo Grafy teploty Odkazy Guestbook